Cast gold bars and compass-rose gold rounds on black marble, with silver bars in a walnut tray

Physical bullion · Since 2008

Buy the metal.Then hold it.

Gold, silver, platinum, and palladium from a Denver desk that has shipped physical bullion since 2008. Insured delivery over $199. The invoice lists the pieces in the box.

  • 4.9 / 5 desk rating
  • 186,000 verified notes
  • Fully insured in transit

Compass hallmark · cast bars and struck rounds

This week’s desk

Pieces ready to leave the vault.

Prices are sample retail in US dollars, with a typical fabrication premium over the indicative spot.

Gold

Aurelian 1 oz Gold Bar

A cast one-ounce bar with the compass hallmark. The usual first piece in a gold allocation.

$4,164.00 $4,086.00

In the vault

Gold

Compass 1 oz Gold Round

Struck round, reeded edge, laurel and compass rose. Easier to divide than a ten-ounce bar.

$4,198.00 $4,112.50

In the vault

Gold

Compass 1/10 oz Gold Round

A small struck round for adding weight without committing a full ounce.

$462.00 $438.00

In the vault

Gold

Aurelian 10 oz Gold Bar

Ten ounces in one cast bar. The premium per ounce is lower than the one-ounce line.

$41,280.00 $40,540.00

As low as $4,054.00 / oz

In the vault

Gold

Desk Presentation Pair

One one-ounce bar and one one-ounce round, boxed together for a first allocation.

$8,420.00 $8,240.00

In the vault

Silver

Northline 1 oz Silver Round

A one-ounce silver round with a reeded edge. The flexible piece in a silver stack.

$39.40 $35.90

In the vault

Silver

Northline 1 oz Silver Bar

A small cast silver bar. Same weight as the round, easier to stack flat.

$41.50 $38.20

In the vault

Silver

Northline 5 oz Silver Bar

Five ounces in one bar. A middle step between pocket rounds and a hundred-ounce piece.

$188.00 $174.50

As low as $34.90 / oz

In the vault

Silver

Northline 10 oz Silver Bar

Ten ounces, lower premium per ounce than the single-ounce silver bar.

$368.00 $342.00

As low as $34.20 / oz

In the vault

Silver

Northline 100 oz Silver Bar

A vault-lot bar. Heavy, plain, and the lowest silver premium on the desk.

$3,490.00 $3,286.00

As low as $32.86 / oz

In the vault

Platinum

Atelier 1 oz Platinum Bar

One ounce of platinum, cast and stamped. A separate shelf from gold.

$1,688.00 $1,612.00

In the vault

Palladium

Vale 1 oz Palladium Bar

One ounce of palladium for buyers who want the fourth metal, not a larger gold bar.

$1,310.00 $1,248.00

In the vault

Nothing on the desk matches that search.

Why buyers stay

A desk that ships the metal, then gets out of the way.

01

Checked before it ships

Weight, size, and finish are reviewed on intake. If a bar does not match its card, it does not go in your box.

02

Named inventory

An order is pulled against specific pieces. The invoice lists each bar or round, not a pooled balance.

03

Insured to the door

Orders over $199 ship fully insured, signature required, in plain packaging. You can store with the desk instead.

04

A person on the phone

Denver answers Monday to Friday, 8:00 to 18:00 Mountain. Same desk for a first ounce and a hundred-ounce bar.

Open vault door looking onto shelves of gold and silver bars

Inside the vault

Allocated storage, if you would rather not take delivery.

Leave the metal in a segregated bin under your name. Ask for shipment later, or sell the pieces back during desk hours.

  • Segregated, not pooled
  • A holding note each quarter
  • Ship-out when you ask

From click to courier

Three steps. No account required.

01

Choose the pieces

Filter by metal, open a piece, and add it to the cart. The compare price shows the premium.

02

Save the request

Leave a name and an email. On this demonstration the request stays in your browser. Nothing is charged.

03

Delivery or vault

A real desk would confirm the invoice, then ship insured or issue a holding receipt. Tracking follows the box.

From the desk book

Notes from people who already hold the metal.

4.9 average across 186,000 sample notes written for this storefront.

★★★★★

Second order of one-ounce bars. Packed plain, weight matched the card, and the box gave nothing away.

Helen M.Denver · Sample note
★★★★★

I asked to leave the metal in the vault. The holding note listed each bar by number. That was the point.

Owen P.Austin · Sample note
★★★★★

First silver purchase. The hundred-ounce bar was heavier than I had pictured, and the packaging was deliberately dull.

Priya S.Chicago · Sample note
★★★★★

One gold round and ten silver rounds. Both matched the photographs on the card inside the box.

Hana K.Osaka · Sample note

Larger lots

Buying more than a few ounces?

Ten-ounce gold and hundred-ounce silver move as vault lots. Ask for a written quote before any payment.

Ask about a lot

FAQ

Questions the desk hears every week.

Do you ship outside the United States?

A working desk would quote insured international shipping after a request. Some countries need extra paperwork. Prices on this page are in US dollars. This demonstration does not ship anything.

Is the spot number live?

No. The figures are samples so the page can be read. They drift slightly on screen and are labeled indicative. They are not a feed you can trade against.

What if a bar’s weight looks wrong?

On a real order you would write to the desk before breaking the seal. The piece is compared with the intake record and either corrected or taken back.

Can the metal stay in the vault?

Yes, in the way this desk is described: segregated by client, with a holding note, and shipment only when you ask. Nothing here opens a real storage account.

Why is the price above spot?

Fabrication, assay, and a small desk premium sit on top of metal value. Larger bars usually carry a lower premium per ounce. The compare price is the sample before the current tag.

Do I need an account?

No. Saving a request stores it in this browser only. There is no login, no card form, and no payment.

Talk to Denver

Call, or save the cart.

Monday to Friday, 8:00–18:00 Mountain Time. This page does not place a live order.

+1 800 555 0148
desk@aurelian.example

The morning note

A short weekday note when premiums move. It stays on this device.

Purity
Weight
Form
SKU

Your cart

Your desk record

Privacy

This demonstration stores your cart, language choice, and any request you save in local storage on your device. The pages do not send that information to a server.

The language gate may ask a public location service for a country code so it can open the matching desk. If that lookup fails or times out, English opens. Choosing a language yourself is remembered on this device until you clear it.

Terms

Aurelian Bullion Desk is a fictional storefront built for demonstration. Product names, prices, ratings, and reviews are samples. They are not offers, not live market data, and not a promise of delivery.

Do not send money from this page. A real purchase would require a confirmed invoice from a licensed dealer, in your own name, after you have checked the seller.

.